Co właściwie znaczy pojęcie integracja zmysłowa?

Posted on 02/02/2020 7:51am

Integracja sensoryczna to pojęcie, jakie definiuje trafną organizację bodźców, czyli wrażeń sensorycznych, jakie napływają poprzez receptory. Znaczy to więc, że nasz mózg poprawnie odbiera wszystkie bodźce, jakie nadchodzą do niego przez nasze zmysły, czyli wzrok, słuch, dotknięcie, równowagę lub również kinestezję.


Nasz mózg realizuje poznania bodźców, które do niego spływają oraz na ich bazie tworzy dobrą, odpowiednią reakcję organizmu. Jest ona nazywana reakcją adaptacyjną. Integracja sensoryczna zaczyna się już od okresu płodowego i utrzymuje się do blisko siódmego roku życia dziecka.

Zaaferowały Cię informacje zamieszczone w tym serwisie? Jeśli tak, to kliknij tutaj i odkryj stronę, która także Cię się będzie podobać.

Jeżeli ustalone zdolności nie zostaną dobrze rozwijane we wczesnych czasach u dziecka, wtedy mogą pojawić się znaczne problemy i trudności w słusznym działaniu i zachowaniu dziecka.

Integrację sensoryczną można dziś podzielić na cztery różnorodne stadia, w każdym stadium można wyróżnić inny rodzaj rozwoju. Przykładowo w stadium pierwszym można zaobserwować rozwój reakcji równoważnych bądź też integrację odruchów, a w stadium drugim wyróżnia się rozwój modela ciała, synchronizacji czy budowanie należytej postawy. W stadium trzecim zachodzi ożywienie ruchów dowolnych i bardziej precyzyjnych, a także współdziałanie zmysłów.

integracja sensoryczna dziecka
Source: sxc.hu
Za to w stadium czwartym wolno wyróżnić przykładowo rozkwit zdolności do liczenia, odczytywania, pisania itd., oraz także specjalizację mózgową, to znaczy dominację stronną ciała.

Wciągający tekst? Jeśli takie jest Twoje zdanie, to spójrz też na podobne strony www (www.psychologwlodzi.net.pl/) zawierające pokrewne zagadnienia - one bez reszty Cię pochłoną.

Dzisiaj integracja sensoryczna jest rodzajem na udoskonalenie zdolności nauczania (integracja sensoryczna Warszawa), mnogość miast oferuje terapię integracji sensorycznej. Terapia jest sympatyczna dla dziecka, gdyż odbywa się poprzez zabawę. Zdoła ona donieść multum cennych korzyści i udoskonalić procesy oraz regenerować zmysły u dziecka.


Terapeuta, który prowadzi taką terapię, oczywiście musi posiadać odpowiednie doświadczenie, gdyż na jego barkach spoczywa szeroka odpowiedzialność. Jego celem jest między innymi usunięcie nieodpowiednich zachowań bądź bodźców, i także poprawienie systemów sensorycznych - wejdź tu: SOYER Warszawa.

Tags: dziecko, mózg, zmysły, terapeuta