Konieczne dla każdego dziecka – aktywność na placu zabaw. Dlaczego to tak ważne i jaki musi być plac zabaw? Co tam nie może zabraknąć?

Posted on 11/01/2021 7:54am

Place zabaw to miejsce poświęcone rozrywce dzieci, a także mające wpływ na ich właściwy rozwój. Powinny być odpowiednie przygotowane, wszystkie elementy służące zabawie powinny być z uwagą sprawdzone nim zostaną przekazane do użytku. Jednocześnie, części te muszą być rozmaite, odpowiednie do wieku dzieci, powinny też odgrywać określoną rolę.


plac zabaw
Author: Brisbane City Council
Source: http://www.flickr.com
Priorytetową funkcją, na pewno z punktu widzenia dzieci, jest zabawa. Dla rodziców bardziej się liczy pozytywny wpływ na rozwijanie się dziecka, a także zagwarantowane bezpieczeństwo. Właściwie wyposażony plac zabaw powinien posiadać wyszczególnione elementy.

Huśtawki, czyli różnego typu zabawki, dzięki którym maluch ma okazję huśtać się rytmicznie w określonych kierunkach. Równocześnie, huśtawki działające jak wahadło, jak i wagowe zalicza się do najbardziej lubianych części przez dzieci. Są również przeznaczone dla dzieci w różnym wieku. Ruch wywołany przez huśtanie ma właściwości kojące. Co więcej, maluchowi ten ruch kojarzy się podświadomie z okresem niemowlęcym, przykładowo, usypianiem w kołysce. Drabinki, to detal wymuszający ruch fizyczny, służą do wspinaczki. To jest podstawowe wyposażenie placów zabaw, które dostępne jest u MagicNets.

Maja niesamowicie korzystny wpływ na rozwój fizyczny malucha.

Zaabsorbował Cię ten materiał? Jeśli tak, to sprawdź dodatkowo ten świetne źródło (www.varsovia.edu.pl/prywatna-szkola-podstawowa/). Sprawdź, to też okaże się dla Ciebie godne uwagi.

Dzięki takim rozrywkom dzieci rozwijają nie tylko mięśnie ramion, ale także chwyt dłonią czy zmysł równowagi. Drabinki pozytywnie przyczyniają się do rozwoju koordynacji ruchowej, ponadto dzieci mają szansę się zależności i współpracy ze sobą poszczególnych elementów ciała. Rozrywka ta ma dobry wpływ na działanie dwóch półkul mózgowych dziecka. Zabawki kołyszące na sprężynie, tak zwane bujaki, to równie ciekawe elementy uwielbiane przez dzieci. Huśtawki tego typu znacznie wpływają na rozwój utrzymywania przez dziecko równowagi.


plac zabaw
Author: Michael Coghlan
Source: http://www.flickr.com
Trzymanie się na urządzeniu na jednej sprężynie to konieczność szybkich reakcji, jak również włożenia odpowiedniej ilości siły fizycznej we właściwym momencie. zjeżdżalnie, zabawa na nich pozytywnie wpływa na poznanie możliwości własnego ciała przez dziecko. Zjazd ze ślizgu oraz zmiana wysokości wpływają na równowagę. Zjeżdżalnie determinują właściwą pozę dziecka i odpowiednie balansowaniem ciałem.

Czy na stronie znalazłeś wszystkie poszukiwane wiadomości? Jeśli odczuwasz brak, to namawiamy na kolejną. Kliknij w ten link i już.

Sam zad zjazd końcowy ze zjeżdżalni uczy właściwego „upadania”. Nasza pociecha podpatruje jaką pozycję należy przyjąć by nie stała mu się żadna krzywda.

Tags: dzieci, bezpieczeństwo, rozrywka, huśtawki, zjeżdżalnie