W jaki sposób można zarabiać na życie swoim głosem?

Posted on 08/04/2019 10:32pm

Narząd mowy odgrywa niezwykle istotną rolę w codziennym życiu człowieka. Pozwala bowiem na komunikowanie się z pozostałymi ludźmi. Niektóre osoby mają szczególne zdolności wiążące się z mową, albo też wyjątkowo przyjemny dla ucha głos.

studio nagrań
Author: fr4dd
Source: http://www.flickr.com
Taki głos zwany jest niejednokrotnie „radiowym”, bowiem nadaje się świetnie do tego typu zastosowań. Występuje dana grupa zawodów, gdzie obowiązki opierają się przede wszystkim na korzystaniu z narządu mowy. Pracownicy tacy wskutek obciążeń w dużym stopniu narażeni są na choroby narządów takich jak przykładowo krtań. W przypadku tego typu ludzi szczególnie niewskazane jest palenie papierosów, ponieważ w takich przypadkach narząd głosu jest zagrożony podwójnie. Do osób zarabiających głosem należą przykładowo nauczyciele i wykładowcy, którzy na co dzień organizują zajęcia z uczniami i studentami.
nowoczesne studio nagrań
Author: Audio Mix House
Source: http://www.flickr.com

Praca w rozgłośni radiowej


Recz jasna praca głosem większości osób od razu kojarzy się z pracą w studiu . Nie każdy nadaje się do tego, by takie stanowisko zajmować nie tylko ze względu na samą barwę głosu. Zazwyczaj ubiegających się o stanowisko w radiu wykluczają na przykład wady wymowy czy jąkanie się. Poza tym praca w radiu wbrew przekonaniu niektórych jest dość ciężka, co nie jest widoczne ze strony słuchacza. Poza głosem pracownika w radiu słychać także piosenki i jingle radiowe , jednak pracownicy i tak wykorzystują swoje głosy rzez długi czas. Z tego powodu na stanowiska radiowe obowiązuje zazwyczaj ostra selekcja kandydatów.

Pozostałe zawody pracujące głosem

Interesującym zawodem, obecnie niestety zanikającym, a w którym głos odgrywa bardzo istotną rolę, jest zawód megafonisty na dworcu. Jest to człowiek, którego zadaniem jest informować ludzi o przyjazdach i odjazdach pociągów, różnorodnych opóźnieniach i tak dalej. Wskazane jest, by głos takiej osoby był przyjemny w brzmieniu, jednak najbardziej istotną rolę pełni tu dykcja, bowiem od niej zależy poprawne zrozumienie komunikatu przez pasażerów. Nie można zapominać rzecz jasna o wokalistach, których narzędziem pracy także jest głos. Współczesne studio nagrań to miejsce, które może zaoferować wiele w kwestii poprawy brzmienia brzmienia wokalisty na gotowej płycie.

Tags: głos, brzmienie, narząd głosu