Zabawy dla dzieci autystycznych - krótki poradnik

Posted on 24/06/2022 3:54pm

Zabawa odgrywa istotne znaczenie w życiu każdego dziecka. Oprócz tego, że gwarantuje maluchowi niemało rozrywki, to na dodatek może mieć wpływ na jego rozwój zarazem manualny, a także intelektualny. Dzięki temu może ono zdobyć nowe umiejętności, a także nawiązać znajomości z przyjaciółmi. Mówiąc o zabawie dzieci z autyzmem, musimy pamiętać między innymi o tym, że oczekują one nieco innych form rozrywki. Standardowe gry i zabawy zazwyczaj okazują się nieodpowiednie.
Dzieci autystyczne potrzebują trochę zabawy każdego dnia. To wspomaga je w rozwoju, edukacji, a także nabywaniu nowych umiejętności. Oprócz tego poprzez zabawę można nieco urozmaicić ich życie codzienne i ułatwić kontakty z rówieśnikami. Pamiętajmy, że i zespół Aspergera nie świadczy o tym, iż dziecko musi zaniechać zabawy.Dziecko z piłką i miotłą
Author: Phalinn Ooi
Source: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie dzieci borykające się z autyzmem spędzają swój wolny czas realizując rozmaite zabawy stworzone przez samych siebie - źródło. Zwykle są to mechaniczne, powielane czynności. Bardzo ochoczo sięgają po klocki, tworząc piramidy, niekiedy bawią się samochodzikami, powtarzając te same ruchy. Taka powtarzalność niektórych działań w opinii dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa, pozwala „zamknąć” się w swoim własnym świecie.

Czy zamieszczony tu post wydaje Ci się interesujący? Chcesz obejrzeć dużo wiadomości na podobny temat? Więc idź tu angielski warszawa ochota i przeglądnij kolejny wątek.

Dzięki temu dzieci takie radzą sobie z niezrozumiałą rzeczywistością, unikają również konfrontacji z nią. Dorosłym często wydaje się, iż dobór przedmiotów do zabawy niekiedy bywa dziwaczny, zupełnie nielogiczny. Zamiast klocków, wybierają sprzęty mechaniczne czy zwykłe sprzęty domowe.


dziewczynka na zjeżdzalni
Author: Shannon
Source: http://www.flickr.com
Niejednokrotnie się zdarza też, że używają przedmiotów całkowicie niezgodnie z ich przeznaczeniem. Dzieci autystyczne muszą jednak znać również inne zabawy, w które bawią się najczęściej inne dzieciaki - więcej. Wiedzieć jednak należy, że niezależnie od tego, jaką metodę rozrywki zaproponujemy dziecku, zawsze musi ono czuć się akceptowane i dowartościowane. Różnorodne elementy należy wprowadzać do zabawy pojedynczo i etapowo, żeby dziecko nie czuło się wystraszone. Dzieci autystyczne, czy cierpiące na zespół Aspergera, bardzo chętnie obcują z takimi tworzywami, jak piasek, woda, materiały o urozmaiconej fakturze. Dorośli powinni także dokształcać się w tym kierunku, aby w ostateczności oferować dzieciakom jak najlepiej dobrane zabawy.

Tags: dzieci, zabawy, zespół Aspergera