Najlepsze obiektywy do lustrzanek.

Posted on 30/06/2020 7:55am

Ultra szerokokątny obiektyw Sigma 10-20 stworzony został specjalnie dla aparatów cyfrowych posiadających matrycę APS-C. Dzięki niesamowitemu polu widzenia (aż 102 stopni), doskonale sprawdza się tam gdzie trzeba wykonać szerokie kadry jak np. plenery czy architektura. Duża liczba przesłony powoduje, że obiektyw doskonale nadaje się do zdjęć we wnętrzach i pozwala zatrzymać się na fotografowanym obiekcie. Bardzo dobrze wypadnie zatem w czasie fotografowania w wąskich wnętrzach.


widok przez obiektyw
Author: Steve Jurvetson
Source: http://www.flickr.com
Obiektyw Sigma 10-20 jest to dość tęgi, ale przy tym krótki i zwarty. Początkowo sprawia wrażenie bardziej jasnego zooma standardowego aniżeli ultra szerokokątnego.

Jeżeli tematyka, która została analizowana w tym artykule jest godna Twej uwagi, to poza tym zobacz link w serwisie (http://surfszkola.pl/).

Dopiero gdy zobaczy się na jego przód, w którym zlokalizowana jest stosunkowo niewielka soczewka, to zobaczyć można do jakiej klasy zalicza się ten zoom. Zoom 10-20 mm należy do klasy obiektywów z linii EX, czyli pośród najlepszych pod względem parametrów obiektywów, wysokiej jakości obrazu, solidnym wykonaniu i dużej odporności. Towarzyszy temu matowe wykończenie, które jednym może się podobać, a innym nie.

Jednakowoż całkiem udanie maskuje ono fakt, wykonania większości obudowy obiektywu z tworzyw sztucznych. Zoom waży jedynie 0,5kg kg. Pierścień pracuje lekko i sprawnie, ale nieco głośno, zarówno w automatyce, jak i w trybie manualnym. Seria EX jest przeznaczona dla najbardziej wymagających użytkowników i oznacza wysoki stopień zaawansowania konstrukcji. 3 soczewki niskodyspersyjne SLD prawie całkiem likwidują aberrację chromatyczną.

Zainteresował Cię ten artykuł? Jeżeli tak, to bez wahania sprawdź tutaj (http://www.snmw.pl/skup-monet-opole/) podobne materiały - one także są warte zainteresowania.

Zniekształcenia geometryczne są natomiast likwidowane przez soczewki asferyczne. Sigma 10-20 ma system ostrzenia wewnętrznego - przednia część jest nieruchoma, co pozwala na wykorzystanie filtrów polaryzacyjnych jak i osłony tulipanowej. Ustawienie ostrości odbywa się niezwykle łatwo i cicho za sprawą zastosowania silnika ultradźwiękowego HSM. Nowe, kilku warstwowe powłoki przeciw refleksyjne oraz specjalna struktura obiektywu, niebywale skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju bliki, przy zdjęciach pod światło - co jest niebywale istotną zaletą przy obiektywie o tak sporym kącie widzenia - warto sprawdzić.


fragment obiektywu
Author: Ryan Bodenstein
Source: http://www.flickr.com
Głównymi zaletami obiektywu Sigma 10-20 są: niezwykle dobre jakości obrazu w centrum pola; dobrze kontrolowane aberracje chromatyczne; znikomy astygmatyzm, cichy autofokus; dobra praca pod mocne światło, trwałe wykonanie oraz rozsądne gabaryty. Sigma 10-20 to zdobywca wielu nagród. Jest podziwiany przez wszystkie portale i redakcje fotograficzne oraz przez jego użytkowników. Najwyższa jakość poparta jest aż trzyletnią standardową z możliwością jej przedłużenia do pięciu lat.

Tags: obiektyw, zoom, przesłony, autofokus